Kako kupiti stan na hrvatskom primorju?
Kupovina nekretnine u Hrvatskoj za građane Srbije je atraktivna, ali i veoma komplikovana aktivnost. Ipak, čini se da je prvi argument jači jer dosta naših građana upravo tamo ima vikendice, kuće na moru, stanove, a čini se da je Istra najinteresantnija. Za sve vas koji ste razmišljali o svojoj nekretnini na npr. hrvatskom primorju Halo oglasi nekretnine će vam predstaviti kako da “zaobiđete” prepreke i kupite stan kod suseda, ali imajte na umu da vam za to u džepu treba mnogo više nego za istu kvadraturu u Srbiji.
Pregled cena na terenu pokazuje brutalnu istinu, ako imate malo novca na raspolaganju i hoćete stan u Hrvatskoj – verovatno neće moći, jer bilo da plaćate na kredit ili gotovinom, ceh će iznositi u proseku oko 70.000 evra. Viši standard u toj zemlji, veće prosečne plate, visoka kreditna zaduženost... na kraju i viša cena kvadratnog metra. Ali o tome ćemo kasnije. Da vidimo sada, budući da između Srbije i Hrvatske ne postoji sporazum o reciprocitetu, kako je uopšte moguće kupiti stan?
Našli način da kupe stan
Princip u Hrvatskoj sličan je kao i u drugim zemljama kad je reč o kupovini nekretnina – mora postojati svojevrsna uzajamnost, da stranac u Hrvatskoj može da kupi stan, ukoliko i građani Hrvatske to mogu da učine u njegovoj zemlji, i to po istim kriterijumima i uslovima.
Ako taj sporazum ne postoji, a to je vaša destinacija iz snova, nemojte odustajati, ima načina.
Prvo varijanta je najlakša ali važi samo za one koji su rođeni u Hrvatskoj i tamo živeli, sada ako žele da se vrate mogu bez problema da kupe nekretninu.
Ali ukoliko niste poreklom iz Hrvatske opcija je da stan kupite preko firme. Procedura je sledeća - potrebno je da na svoje ime registrujete firmu u Hrvatskoj i onda na ime firme moći ćete da kupite i stan. Ukoliko nemate, pa registrujte je. To je način na koji naši građani često sebi pazare nekretninu kod suseda.
Poslednja opcija, koja je, kako smo saznali, još uvek nezvanična, ali u praksi moguća je da od hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova tražite saglasnost za kupovinu, odnosno na ugovor koji to reguliše. Pisana saglasnost će vam trebati i kako biste je priložili uz predlog za upis prava vlasništva. Ovo ministarstvo, međutim, obično daje saglasnost tek nakon što Ministarstvo pravosuđa da dokaz o reciprocitetu sa zemljom odakle je kupac, ali može da se desi da je svakako dobijete i bez tog sporazuma. Uostalom, ukoliko zaista želite taj stan, vredi da pokušate, zar ne?!
O ceni - prosek 2.000 evra za kvadrat
Ako ste rešili sve pravne prepreke, pozabavite se onim finansijske prirode. Stanovi su, naime, u Hrvatskoj skuplji nego u Srbiji, pa je u proseku potrebno oko 90.000 evra za stančić od oko 35 kvadrata, ali to su cene koje važe za najskuplje delove primorja ili centralne lokacije u Zagrebu. Naravno, cene variraju zavisno od grada, lokacije, opremljenosti, kvadrature...
Recimo, trenutno je u ponudi stan u centru Opatije od 38 kvadrata u stambenoj zgradi, na drugom spratu, a koji košta 125.000 evra. U Zagrebu, moderno opremljena novogradnja, a konkretno stan od 59 kvadrata, može da se nađe za 112.500 evra.
Nije istina da u Hrvatskoj ne može da se kupi stan za manje od 2.000 evra po kvadratu. Recimo, u Slavonskom brodu u ponudi je stan koji košta 63.000 evra a ima 68 kvadrata. Reč je o stanu u stambenoj zgradi, na drugom spratu.
U Osijeku je u ponudi visoko prizemlje, 45,66 kvadrata, po ceni od 60.000 evra. A recimo, u Rijeci, novogradnja na prvom spratu, od 119 kvadrata, košta oko 119.000 evra.
Primorje popularno
Najtraženiji stanovi su ipak na primorju, gde cena dostiže i do 10.000 evra po kvadratu. Ipak, ko ima novac, ne žali, jer hrvatsko primorje važi za jedno od najlepših. Cene prate reputaciju.
U proseku, za kvadrat je potrebno odvojiti oko 3.000 evra.
Potencijalni kupci stanova na Jadranu, prema nekim istraživanjima, najviše se interesuju za Krk, Dubrovnik, Hvar, Opatiju, Rovinj, Pulu, a velika zainteresovanost vlada i kada je reč Poreču i Splitu.
Najskuplji je Dubrovnik, gde je za kvadrat potrebno odvojiti oko 3.000 evra. Zapravo ispod te cifre, gotovo da je nezamislivo pazariti stan ili kuću u okolini Dubrovnika. Najluksuznije kuće i stanovi u ovom popularnom primorskom gradu dostižu i cenu od 10.000 evra po kvadratu. I dok Dubrovnik drži čvrsto prvu poziciju kada je reč o ceni nekretnina, sledeći gradovi na hrvatskom primorju koji važe za najskuplje kada je reč o stanovima ili apartmanima su Opatija i Hvar, gde se cena kvadrata kreće od 3.000 do 8.000 evra. Slede i Tucepi, Brela i Marcana, gde kvadrat može da se nađe tek po neznatno nižoj ceni.
Istraživanja pokazuju da se potencijalni kupci najviše interesuju za kuće na moru, te za stanove, pa onda placeve. Kad reše da kupe kuću na hrvatskom primorju, najpopularniji su, kako se pokazalo, Istra, Krk, Omiš. Do pre nekoliko godina u ovim gradovima mogle su se povoljno naći stare kuće, koje se uz određena ulaganja mogu renovirati, ali takvih je danas malo. Primera radi, u Istri je gotovo nemoguće naći staru kuću, koje su se do pre nekoliko godina prodavale za 30.000 do 50.000 evra, a sada, nakon renoviranja, koštaju čak 200.000 evra.