Svaki treći kupac nekretnine u Crnoj Gori je iz Srbije
Interesovanje Srba za kuće i stanove na crnogorskom primorju uvek je postojalo. Zavisno od mesta do mesta, mikrolokacije, stanja nekretnine, kvadrat blizu mora u Crnoj Gori može da košta od oko 700 do preko 3.000 evra. Halo oglasi nekretnine su za vas istraživali kako se kreću cene i šta se od nekretnina nudi, ukoliko želite da imate kuću ili stan na moru u Crnoj Gori.
Prema nezvaničnim procenama, na crnogorskom primorju svaki treći klijent agencija za promet nekretninama je iz Srbije. Kupuju ih bukvalno svi – od poslovnih ljudi, estrade, do običnih građana koji žele da imaju svoj kutak za odmor, negde gde znanje stranog jezika nije potrebno i gde su, manje ili više, na svom terenu. A evo kakvo je stanje na tom terenu.
Budva najtraženija
Najviše cifre i najveća potražnja je u najaktivnijem mestu u Crnoj Gori – u Budvi.
Stanovi u Budvi su godinama unazad najtraženiji, a u ponudi ima nekretnina po ceni od nekoliko stotina hiljada evra. To, međutim, ne znači da je stan u ovom gradu nedostupan i za one sa relativno prosečnim standardom, jer se kvadrat može naći i po ceni od 1.200 evra po kvadratu. Listajući oglase na portalu www.halooglasi.com/nekretnine možemo da zaključimo da su u ponudistanovi u Budvi, Bečićima, Tivtu, Kotoru, Herceg Novom, koji su ujedno i najtraženija mesta u Crnoj Gori.
Primera radi, baš u Budvi, trenutno je u ponudi stan na 50 metara od Slovenske plaže i mora. U ugovoru je naznačeno da ima 56 kvadrata plus terasu, kao i da može da se adaptira u dve zasebne jedinice, pa tako u jednoj možete da letujete, a drugu da izdajete nezavisno od toga. Naznačena cena je 78.000 evra.
Istovremeno, u ponudi je i garsonjera u Bečićima, blizu Hotela Splendid, po ceni nešto višoj od 40.000 evra, zatim stan od 50 kvadrata u Šušnju po ceni od 50.000 evra ili u Tivtu od 50.000 do 170.000 evra.
Luštica – za bogate
Ukoliko vam nije do čekanja i želite da kupite veliki i lep stan, ponuda je sasvim solidna. Za one sa nadprosečnim primanjima, koji mogu da iznesu trošak od najmanje nekoliko stotina hiljada evra, u ponudi je luksuz u malom - Luštica Bej. Ako želite da budete vlasnik stana u Luštici, potreban je dubok džep a trenutno su u ponudi stanovi u novoizgrađenom kompleksu u Luštica zalivu. Luksuzan stan ukupne grejne površine 114 kvadrata sa terasom od ukupno 18 kvadratnih metara košta 820.000 evra.
Ima jeftinijih stanova u blizini, ali ima i skupljih. Recimo, za luksuzan stan ukupne grejne površine 152 kvadrata i sa terasom od 67 kvadrata, potrebno je neverovatnih milion i po evra. A i za „skromnih“ 350.000 evra može da se kupi stan u novogradnji. Luksuza ne manjka, a stan ima 49 kvadratnih metara, sadrži prostranu sobu, kompletnu kuhinju, kupatilo u koje je ugrađeno podno grejanje, toalet, terasu.
Kuće popularnije
Ponuda kuća u Crnoj Gori trenutno je veoma zadovoljavajuća za potencijalne kupce, a na portalu Halo oglasi nekretnina ima oko 60 oglašenih nekretnina. Ko voli da uživa u komforu koji pruža kuća, mora i da odvoji novac. Oglašene nekretnine ovog tipa koštaju više od 100.000 evra, mada moguće je, ako ste uporni, da se proberu i vikendice sa „petocifrenim“ iznosom. Na primer, takva je kuća od 56 kvadrata sa nadograđenim delom od još oko 20 kvadrata koja košta oko 50.000 evra.
Papiri nisu problem
Ono što je dobra strana kupovine nekretnina u Crnoj Gori jeste papirologija, jer papiri za strance nisu problem. Za formiranje vlasništva nad nekretninom dovoljan je samo pasoš. Kad se sve sabere, čitava procedura oko kupoprodaje u Crnoj Gori, stranom državljaninu, fizičkom ili pravnom licu, oduzima samo dan-dva. Možete da urgirate i za bržu proceduru. To košta, ali je priuštivo.
Agencijske usluge se kreću do tri odsto od ukupne kupoprodajne cene nekretnine. Srpski državljani su oslobođeni troška na ime prevoda dokumenata kupoprodaje na strani jezik, za šta je inače potrebno izdvojiti oko 20 evra po jednoj strani.
Ako angažujete advokata i to je stavka koja otprilike može da košta oko 300 evra, a računajte i na taksu registracije ugovora o vlasništvu koja se kreće u rasponu od 90 do 300 evra.
Porezi se dele na one koje plaćate odmah i klasičan porez na imovinu. Kada je reč o samoj kupoprodaji, porez za proceduru iznosi tri odsto, dok su novčani troškovi za registraciju pogodbe u opštinskom sudu i sređivanje dokumenata u katastru do 100 evra. Godišnji porez na imovinu varira od 0,08 odsto do 0,8 procenata. Ova stavka zavisi od cene i lokacije nekretnine.
Ono što bi kupci trebalo da znaju, jeste da ih nekretnina kandiduje i za državljanstvo. Odnosno, kupovina nekretnine predstavlja zakonski osnov za dobijanje ličnih isprava za strance. To, naravno, ne može odmah, nego posle pet godina. Tada strani vlasnik ima pravo da podnese zahtev za dobijanje državljanstva.