Da li će cene rentiranja stanova porasti u 2019?
Kupoprodajne cene nekretnina od 2017. godine krenule su da rastu i taj trend se zadržao u 2018. da bi i u 2019. ušli sa relativno skupim kvadratima stambenog prostora u Beogradu i Novom Sadu. Ono što se za to vreme nije menjalo, barem ne u tom obimu kao kupoprodaja, jesu cene rentiranja, pre svega u tim gradovima. A i to bi u narednom periodu, bar kada je reč o prostoru za stanovanje, moglo da se promeni.
Cene rente definitivno nisu pratile porast u kupoprodajnom sektoru. Kako kažu agenti koji se bave prometom nekretnina razlog i dalje leži u ponudi i tražnji, kao i u atraktivnosti pojedinih lokacija. Trebalo bi imati na umu i da se u prestonici prethodnih godina sve više gradi, a ta novogradnja koja niče po svim delovima grada, stavlja na raspolaganje nove stanove za rentiranje. Još jedan faktor jeste izdavanje stanova na dan, koje traži više truda i rada, ali i mesečni prihod može biti višestruko veći od klasičnog rentiranja.
To sve znači da je ponuda dosta dobra i da u ovom trenutku ne postoji toliki deficit za kvalitetnijim stanovima kao kod kupoprodaje. Takođe, ono što je dovelo do veće tražnje u prethodnim godinama kod kupoprodaje su značajno niže kamate na stambene kredite koje su podigle potražnju. Kod rente nismo imali takve skokove, npr u smislu značajno boljeg standarda, a koje bi toliko podigle tražnju i cene, i tu leži glavni odgovor zašto renta ne prati kupoprodajne trendove.
Halo oglasi nekretnine vam svakako savetuju da ako još niste iznajmili stan, definitivno požurite. Predsezona uskoro počinje, jer se već na proleće povećava broj slobodnih nekretnina. Trenutno, procena je da samo u Beogradu ima oko 260.000 stanova za izdavanje. Reč je o nekretninama za stanovanje, dok, sa druge strane, oni koji rentiraju poslovni prostor mogu da računaju na stabilne cene i u narednom periodu.
Beograd – cena veća do 10%
Agenti koje su Halo oglasi nekretnine kontaktirale, prognoziraju da cena rentiranja u Beogradu može da poraste maksimalno 10 odsto i to na udarnim lokacijama, posebno ako je reč o novogradnji namenjenoj za izdavanje. Na periferiji će taj rast, ako ga bude bilo, biti bar upola manji. U udarne lokacije, kada je reč o stanarima-studentima, spadaju Savski venac, Stari grad i Novi Beograd, Voždovac, dok stranci koji zbog posla dolaze u srpsku prestonicu gledaju mahom strogi centar, Dedinje i Novi Beograd.
Studenti najviše traže garsonjere u blizini fakulteta ili da su locirane blizu direktnih linija gradskog prevoza na saobraćajnicama koje vode ka univerzitetskom kampusu. Rentiranje takvih stanova košta od 150 do 200 evra mesečno, pa je očekivano poskupljenje od 10 odsto.
I potrebe stanara su se promenile u poslednjih nekoliko godina. Danas je sve veća potreba za kvalitetnijim stanovima, odnosno da stanovi imaju klimu, PVC stolariju, kablovsku televiziju i nameštaj u dobrom stanju, dok su ranije i loše opremljeni stanovi lako nalazili podstanare. Gazde onih loše opremljenih, sa starim trošnim nameštajem, teže će dolaziti do podstanara i verovatno neće dizati cenu.
Oni koji nameravaju da iznajme garsonjeru, primera radi na Voždovcu, u ovom trenutku i dalje mogu to da učine po stabilnim cenama, koja se, zavisno od mikrolokacije, kreće se od 130 do 250 evra mesečno. U narednom periodu bi taj raspon cena mogao da bude nešto veći.
Za centar u ovom trenutku ili Novi Beograd, već treba odvojiti oko 200 evra, dok bi u narednom periodu to moglo da bude do 220 evra mesečno. Jeftinije može da se prođe na Karaburmi, Mirijevu ili u Višnjičkoj banji gde se garsonjere mogu iznajmiti i za 100 evra, a negde i još jeftinije. Te lokacije, bez obzira što, primera radi u Mirijevu, cveta novogradnja, ne mogu da računaju na prostor za podizanje cene rente.
Novi Sad – minimalno poskupljenje
U Novom Sadu, kada je reč o nekretninama za koje važi da su najtraženije, mogu da se izdvoje manji stanovi, garsonjere i jednosobni za jednu ili dve osobe. Zavisno od opremljenosti, spratnosti, ali pre svega od lokacije, takve stanove je moguće iznajmiti od 80 evra mesečno pa sve do 220 evra, za sada. A u narednom periodu već možemo da pričamo o cenama koje će biti neznatno više.
Studentima, koji su najbrojniji podstanari, najviše odgovaraju garsonjere u blizini fakulteta ili jednoiposoban stan, koji mogu da podele sa cimerom. U Novom Sadu, takve nekretnine su najtraženije na Bulevaru oslobođenja, Grbavici i Limanu.
Poskupljenje selektivno – poslovni prostor po istoj ceni
Agenti ne očekuju da će poskupljenje obuhvatiti zakup poslovog prostora. Zašto? Zato sto je iznajmljivanje poslovnog prostora najatraktivnije u strogom centru i na Novom Beogradu gde postoji stabilan odnos ponude i tražnje. Periferija, kako kažu, ima vrlo slabe šanse da izda lokal, pa veća građevinska aktivnost na tim lokacijama ne utiče na cenu.
Takođe, ne očekuju da će cene rentiranja stanova skakati u Nišu i Kragujevcu iako je ponuda stanova za iznajmljivanje dobra, kao i tražnja, jer je reč o univerzitetskim gradovima. Za zakup manjih stanova potrebno u Kragujevcu je sada, a verovatno i kasnije, potrebno od 80 do 150 evra mesečno, a u Nišu oko 100 evra.
Savet plus - Uložite u nekretninu
Halo oglasi nekretnine vam, usled ovakvog stanja na tržištu i nikad nižih kamata na stambene kredite, savetuju da uložite pametno u nekretninu. Takva investicija će vam se, kroz rentiranje i eventualnu prodaju kroz par godina, višestruko isplatiti.