Porez za „stan na dan“ počinje sa naplatom od jula
Izdavanje stanova na dan na crno, bez plaćanja poreza, od danas više neće biti moguće. Od 1. jula počinje primena novih propisa, kojima se predviđa uvođenje paušalnog poreza za vlasnike stanova koji te svoje nekretnine izdaju „na dan“, kao i boravišnu taksu.
U Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija (MTTT), potvrdili su za Halo oglase da Pravilnik o uslovima i načinu obavljanja ugostiteljske delatnosti i načinu pružanja ugostiteljskih usluga u objektima domaće radinosti i seoskog turističkog domaćinstva, koji reguliše ovu oblast i na kome su detaljno radili Ministarstvo finansija i MTTT, stupa na snagu 1. jula 2019. godine.
Porez i matematika
Poreska stopa za vlasnike stanova za dnevno izdavanje iznosiće 20 odsto, a plaćaće se kvartalno. Evo i koja je osnovica za oporezivanje. Kako za Halo oglase objašnjavaju u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, kada je reč o paušalnom plaćanju poreza na ovu vrstu usluge, osnovicu će za kalendarsku godinu činiti 5 odsto prosečne mesečne zarade u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez. Zatim se tih pet odsto prosečne bruto zarade pomnoži sa brojem kreveta naznačenim u Rešenju o kategorizaciji i koeficijentom turističkog mesta. Takvom matematikom dobija se iznos koji je potrebno platiti na ime ovog poreza. Dakle, na tako obračunatu poresku osnovicu, za ugostiteljske usluge u domaćoj radinosti i seoskom turističkom domaćinstvu, primenjuje se poreska stopa od 20 odsto.
U MTTT podsećaju i da je podatak o republičkom proseku zarada javan i objavljuje ga Republički zavod za statistiku. Za 2018. godinu, primera radi, iznosi 68.629 dinara po zaposlenom.
U Srbiji postoje u ovom trenutku četiri kategorije i 14 kategorisanih turističkih mesta. Iznos na ime poreza će biti najviši za ona mesta koja su epicentar ovog biznisa, poput Beograda, Novog Sada, delova oko Zlatibora. Jeftinije će biti u mestima koja nisu kategorisana ili su u trećoj ili četvrtoj kategoriji.
Kako navode u MTTT, koeficijent 5,00 važi za I kategoriju turističkog mesta, dok je za drugu koeficijent 4,25, za treću 3,5, a za četvrtu 2,50.
“Ako se objekti ne nalaze u granicama turističkog mesta, za utvrđivanje oporezivog prihoda koeficijent iznosi 2,00”, kažu u Ministarstvu, dodajući da se podaci o kategorisanim turističkim mestima objavljuju na njihovom sajtu.
Godišnji porez po krevetu u proseku 1.500 dinara
“Poreska obaveza za 2019. godinu utvrđuje se za period od šest meseci s obzirom na to da se odredbe Zakona o porezu na dohodak građana, koje se odnose na prihode od ugostiteljskih usluga, primenjuju od 1. jula ove godine”, kažu u Ministarstvu turizma.
Primenivši navedene elemente za utvrđivanje poreza, porez za period jul – decembar ove godine po krevetu i u zavisnosti od kategorije turističkog mesta iznosi od oko 700 do nešto više od 1.700 dinara. Tačnije, prema računici MTTT, za I kategoriju porez po ležaju će za šest meseci 2019. iznositi 1.715,73 dinara, za II kategoriju 1.458,37 dinara, III kategoriju 1.201,01, a IV kategoriju 857,86 dinara. Za nekategorisana turistička mesta iznos je 686,29 dinara za period jul-decembar 2019.
“Osnovna ideja je da od prihoda od jednog ili eventualno dva izdavanja ugostitelj plati godišnji iznos poreza, a da preostale dane u godini radi za sebe, u skladu sa zakonom. Takođe, svako izdavanje smeštaja u periodu kraćem od 30 dana smatra se pružanjem ugostiteljske usluge. Maksimalan broj individualnih ležaja za izdavanje je 30, kada su u pitanju fizička lica koja pružaju ugostiteljske usluge u objektima domaće radinosti i seoskog turističkog domaćinstva”, objašnjavaju za naš list u Ministarstvu.
Vlasnici takvih objekata za izdavanje biće u obavezi da paušalno plaćaju i boravišnu taksu u utvrđenom godišnjem iznosu i u određenim rokovima.
Kraj sive zone
Obaveza plaćanja poreza na pružanje usluga izdavanja stana na dan postojala je i do sada, međutim, mnogi „ugostitelji“ ove vrste nisu plaćali godišnji porez. Očekuje se da će nova pravila smanjiti sivu zonu i uterati one nesavesne gazde u legalne tokove. Dobra strana je što porez neće zavisiti od prometa i od toga koliko je ljudi spavalo u krevetu. Već od nekoliko gostiju, vlasnici moći da prikupe novac i da se reše i ove godišnje obaveze.
Dilema koju svako poresko opterećenje povlači sa sobom jeste - da li će osnovni „proizvod“ da poskupi za iznos poreza, jer vlasnik prirodno na krajnjeg korisnika preliva taj trošak? Agenti koje smo ovom prilikom kontaktirali, a koji se bave ovom vrstom izdavanja nekretnina, kažu da će ovaj porez najviše uticati na vlasnike koji su držali niske cene iznajmljivanja - 10 do 20 evra, dok vlasnici luksuznih stanova, gotovo da ovaj porez neće osetiti. Zato se očekuje da neznatno poskupi ponuda samo najjeftinijeg smeštaja.
Izdavanje stanova na dan poslednjih godina doživljava procvat. U taj posao su ulazili gotovo svi koji su imali stan koji ne koriste, posebno u velikim gradovima poput Beograda i Novog Sada. Zarada je bila veća od mesečnog najma. Krevet u Beogradu u takvom prostoru mogao je da se iznajmi i za 600 dinara dnevno, ali i za mnogo više – zavisno od lokacije, opremljenosti stana, kategorizacije. Najtraženiji su bili stanovi u strogom centru, sa relativno novim nameštajem, TV-om, internet konekcijom i koji su po strukturi dvosobni. Takav stan dnevno može da košta i 12.000 dinara, ali to obično nije ceh jedne osobe, već grupa „stanara“ podeli na jednake delove.
Poreska obaveza za vlasnike stanova za dnevno izdavanje u 2019.
Kategorija turističkog mesta Iznos poreza po ležaju (RSD)
I kategorije 1.715,73
II kategorije 1.458,37
III kategorije 1.201,01
IV kategorije 857,86
U nekategorisanom turističkom mestu 686,29
* Porez je obračunat za period jul – decembar 2019. godine po jednom individualnom ležaju