Za koje radove u kući treba angažovati majstora?
U svakoj kući, bez obzira na njenu starost ili stanje, s vremena na vreme biće potrebne intervencije i popravke. Bilo da ste vlasnik ili podstanar, vaš dom zahteva redovno održavanje kako bi bio siguran, funkcionalan i estetski privlačan. Dok se manji poslovi mogu obavljati samostalno, za neke složenije radove je neophodno angažovati profesionalnog majstora. U nastavku istražujemo nekoliko ključnih razloga zašto bi trebalo da razmislite o angažovanju majstora za popravke u kući.
Spoljni radovi
Kosi i ravni krovovi, terase...
Letimičan pregled krova bilo bi dobro uraditi svake jeseni ili proleća. Što je krovni pokrivač stariji, problemi su češći i očekivani. Važno je dobro pogledati oluke i redovno ih čistiti od smeća koje se nakuplja tokom cele godine. Ravne krovove, terase i njihove oluke treba kontrolisati, jer voda lako pronalazi svoj put.
Prozori i vrata čuvaju toplinu doma
Na jesen stavljamo zaštitne izolacione trake i to možemo postaviti sami, ali oštećenja stolarije ili stakla ipak prepustite stručnjacima. Oštećenja na ramu prozora treba popraviti punjenjem silikonom i kasnije farbanjem bojom ili lazurnim premazom. Ako menjate stakla, gde god je to moguće, ugradite ona sa izolacionim svojstvima. Takođe pogledajte pragove ulaznih vrata.
Nema igre sa gasnim kotlovima
Gasne kotlove treba servisirati jednom godišnje – pre grejne sezone je obavezan servis, a to podrazumeva mehaničko čišćenje gorionika, izmenjivača, elektroda za paljenje i jonizacionih elektroda. Dobro bi bilo diferencijalnim manometrom podešavanja sagorevanja kotla uraditi hemijsko čišćenje izmenjivača sanitarne vode i digitalno podešavanje pritiska gasne rampe. Sigurnosni ventil, termostat za dimne gasove i nepropusnost dimovodne instalacije treba proveriti da bi se sprečilo curenje CO.
Loše elektroinstalacije mogu izazvati požar
Kvalitetni prekidači za uključivanje/isključivanje i dobra izolacija električnih instalacija, elektroormara i električnih satova takođe znače potpunu sigurnost. Zato se ne igrajte sami sa strujom, nemojte sami improvizovati povezujući različite kućne aparate, lustere, ne postavljajte utičnice i prekidače, ne „razvlačite” struju ako niste vešti u tome. Električne instalacije posebno treba pregledati ako vam prekidač češće iskače. Obratite pažnju na vrstu i jačinu sijalica koje stavljate u rasvetna tela, jer prejake mogu izazvati kratak spoj.
Izolujte šahtove i spoljne ventile
Svi spoljni šahtovi, cevi i vodomeri, kao i spoljne cevi i slavine trebalo bi da budu dobro izolovani. Na tržištu postoji veliki broj visokokvalitetnih izolacionih materijala i poklopaca koji će zaštititi cevi u različitim vremenskim uslovima. Izolacije mogu biti premazom i one koje "oblače" cevi. Ne morate da štedite na izolaciji. Šteta koju može da izazove pucanje cevi ili vodomera je obično velika, njihova popravka traje nekoliko dana i skupa je. Pravovremeno pozivanje majstora je jeftinije.
Pregled dimnjaka je zakonska obaveza
Bez obzira na to kako grejete svoj dom, ako koristite dimnjak, on se mora redovno čistiti. A za to je najbolje pozvati ovlašćeno lice. Loš dimnjak pun čađi može izazvati brojne probleme. Dimnjake treba pregledati i očistiti najmanje jednom godišnje. Posebno treba voditi računa o dimnjacima na koje su priključeni gasni kotlovi.
Unutrašnji radovi
Postavljanje pločica
Lepljenje pločica i postavljanje sanitarija je ipak posao za majstore. Ilustrativan primer za to je blaga, gotovo neprimetna kosina koju bi podne pločice u kupatilu trebalo da imaju prema lavabou. Reč je tek o milimetarskom nagibu koji se ne vidi golim okom, niti se oseća hodanjem.
Zaštita instalacija...
Prvo pravilo kaže: ako dugo niste u kući, vodu bi trebalo zatvoriti. Takođe, ako su instalacije starije od 10 godina, preporučuje se provera nepropusnosti svake dve godine, a veoma je dobro postaviti zaštitu od previsokog pritiska. Previsok pritisak u instalacijama je njihov najveći neprijatelj. Tada često stradaju ne samo instalacije, već i sanitarni uređaji i oprema. Dobro je pokušati da zaštitite vodovod i aparate od kamenca, koji uništava kompletan vodovodni sistem u kući.
Iskopavanja, rušenja, zidanje, betoniranje...
Da bi se uopšte bavili ovim poslom, neophodna je kvalitetna projektna dokumentacija koju mora izraditi ovlašćeno lice. Rušenje, na primer zidova, bez statističkih proračuna, betoniranje bez stručnog znanja, radovi na iskopavanju ako teren nije dobro poznat su nedopustivi jer uvek postoji opasnost od odrona ili eventualnih podzemnih voda. Neiskusna osoba može pogrešiti i kod "običnog" zidanja, ugradnje gipsanih ploča, grubog ili finog malterisanja. A to košta!
Profesionalni majstori su obučeni i iskusni u različitim poslovima. Bilo da se radi o električnim radovima, vodoinstalaterskim radovima, građevinskim projektima ili bilo kojoj drugoj specifičnoj oblasti, majstori imaju stručnost i znanje koji su vam potrebni za kvalitetne i bezbedne popravke.