Želite da kupite nekretninu, ali ne znate gde? Da li je Zlatibor sigurna investicija?

Zlatibor je poslednjih godina poželjna destinacija ne samo za odmor, već i za brojne investicije i poslovne ideje, a broj nekretnina konstantno raste, zajedno sa cenama kvadrata
Zlatiborci sa ponosom mogu da kažu da žive u urbanom, ali zelenom raju, daleko od tipične gradske vreve, a opet, nikada im nije monotono i pusto. Pri tome, uz brze saobraćajnice i kompletiranje auto-puta „Miloš Veliki“, jedna od najposećenijih srpskih planina nikada neće biti bliža Beograđanima. Eto sjajne prilike da se spoji lepo i korisno: mnogi su na vreme razmišljali, te odlučili da „višak“ kapitala ulože u nekretninu ušuškanu baš među zlatnim borovima.
Zlatibor za sobom ostavlja još jednu uspešnu sezonu, obara rekorde po posećenosti (broj noćenja uvećan za 33,8 odsto u prva četiri meseca), a Republički zavod za statistiku (RZS) je nedavno objavio da se biser Zapadne Srbije, odmah posle Beograda, ističe kao najposećenija destinacija u zemlji. Dakle, prkosi destinacijama u svim kategorijama – od gradova, preko banja do planinskih centara.
Na Zlatiboru je u periodu od januara do oktobra boravilo ukupno 354.814 turista, što je za 20 odsto više nego u istom periodu prethodne godine. Uz jačanje turizma, ide i jačanje ostalih grana privrede, poput ugostiteljstva i građevine, koja je postala ključni nosilac BDP-a u Srbiji. Namapi gradilišta za 2024. godinu na Zlatiboru su evidentirana tri, od početka godine do početka oktobra, što znači da posustajanja nema. Velika posećenost, dobra ponuda i infrastruktura iznova ulivaju poverenje investitorima.
Ne zaboravimo, svakako, i rastući tržišni potencijal. Prošle godine je na teritoriji opštine Čajetina registrovano 22,5 odsto više društava sa ograničenom odgovornošću i 30 odsto više preduzetnika u odnosu na 2020. godinu, dok je nivo zaposlenosti porastao za 9,5 odsto. Nema sumnje da je Zlatibor poslednjih godina poželjna destinacija ne samo za odmor, već i za brojne investicije i poslovne ideje, a u nastavku teksta objašnjavamo i zašto je to tako.
Zlatiborske nekretnine kao suvo zlato
Pre svega, reč je o planini smeštenoj na dobroj lokaciji, koja nudi idealnu kombinaciju planinskog vazduha, prelepih pejzaža i povoljne klime, i s te strane gostima i (budućim) vlasnicima nekretnina može biti „zahvalniji“ od često varljivog Kopaonika.
Sa raznovrsnim sadržajima kao što su Gold gondola, ski-staze (Tornik), restorani i zabavni programi, Zlatibor privlači turiste tokom cele godine, a ta „univerzalnost“ direktno utiče na rast interesovanja za gradnjom i nekretninama.
U vezi s tim, ističemo i da su nekretnine na Zlatiboru postale sigurna investicija, maltene bez rizika, nešto poput zlata na berzi, jer omogućavaju pasivan prihod kroz izdavanje stanova turistima. Recimo, Kopaonik je najposećeniji zimi, dok ostalim mesecima može doći do stagnacije turističkog zamaha, pa samim tim i sektora izdavanja. Zlatibor nema te probleme.
Relativno mala udaljenost od Beograda, Novog Sada i drugih gradova u Srbiji, čini Zlatibor lako dostupnom opcijom i ako biste „pobegli“ negde samo za vikend. Setite se samo i svih odlazaka na crnogorsko primorje – pravili ste pauzu upravo na ovoj planini, zar ne? Dakle, na Zlatibor se ne ide samo planski, na duži boravak, već i „usputno“.
Osim toga, Zlatibor može da se pohvali raznim tipovima gradnje, od višespratnica, preko vikendica i klasičnih kuća, pa do brvnara usred brda i šuma. Ipak, najpopularniji su manji apartmani (30–50 m²), idealni za kratkoročni najam turistima, te vikendice i luksuznije vile za odmor. Potražnja za njima je posebno izražena među gradskim stanovnicima koji žele da se izoluju od urbanog života, a kojih je mnogo i pretežno su u grupi visokoplatežnih građana.
Svrha kupovine i kretanje cena
Kao što smo već rekli, namene su razne: od kupovine nekretnine za lične potrebe do pokretanja biznisa s izdavanjem. S obzirom na popularnost srpske planine, male su šanse da će taj biznis propasti, što vlasnicima uliva sigurnost. Rizika skoro da nema, a i uvek mogu koristiti stan/kuću u svoje slobodno vreme. Osim toga, oni koji pomno i mudro prate tržište nekretnina znaju da će cene ubuduće ići naviše ili barem ostati na ovom nivou, posebno na atraktivnim lokacijama. Iz ugla investiranja, stanovi na Zlatiboru kupuju se upravo zbog stabilnog rasta cena nekretnina.
Kao i u svakom većem, urbanom mestu, cene se razlikuju zavisno od lokacije (centar/van centra), kvadrature, opremljenosti i blizine turističkih atrakcija. Kada je reč o nekretninama u samom jezgru Zlatibora, one su vrlo konkurentne – od 2.500 do 3.500 evra po kvadratu. Van centra, kvadrat kreće od 1.200 za stare stanove i 1.800 evra za novije, dosežući 2.500 evra. Luksuzne vile su, naravno, posebno na ceni i idu preko 4.000 evra po m².
Značaj vila na planini je, pritom, veći nego u gradu, jer na visinu cene utiče samo okruženje: mir, zelenilo, čist vazduh, okolna jezera, reke, dobri uslovi za skijanje zimi, odnosno pešačenje i planinarenje leti. Recimo, u okviru rubrike Odmor, možete pratiti najbolja mesta za odmor u Srbiji i inostranstvu, a rezultati nam govore da je potraga za lokacijom Zlatibor konstantna, tj. nema sezonalitet. Vlasnici koji izdaju stanove u kompleksima kao što je Kalman, koji su udaljeni svega 50 metara od centra, noćenje mogu naplatiti 40 evra, a neki čak i 90 evra, zavisno od ponude (SPA centar, blizina centru, ponuda restorana itd). Ovo su, inače, cene koje naplaćuju vlasnici „stanova na dan“ u Beogradu, što dodatno govori o statusu Zlatibora na mapi najtraženih srpskih lokacija i plodnih tla za ulaganje u nekretnine.
I da zaključimo, ulaganje u nekretnine na Zlatiboru već sada donosi sigurnu zaradu i dugoročnu vrednost, a imajući u vidu predstojeće trendove, mnogo toga tek možemo očekivati. Prognoze govore u prilog povećanoj potražnja za manjim stanovima zbog povoljnijih početnih ulaganja i lakšeg izdavanja, zatim rastu popularnosti luksuznih objekata i, naposletku, rastu cena zbog velike potražnje i ograničenih resursa u centru Zlatibora.