Koja zanimanja su najtraženija u inostranstvu i kolike su plate?
Potraga za boljim životnim standardom, većim platama i boljim uslovima rada glavni su motivi koji mnoge navode na to da napuste svoju domovinu.
Istražili smo u koje zemlje građani Srbije najčešće odlaze, razloge za i protiv odlaska, kao i ekonomske i socijalne aspekte ovog trenda.
Najpopularnije destinacije
Nemačka - Prema istraživanju koje je sprovela Privredna komora Srbije, Nemačka je i dalje najpopularnija destinacija za radne migrante iz Srbije. Više od 50% anketiranih navelo je Nemačku kao željenu zemlju za rad zbog visokih plata i povoljnih uslova rada.
Raznovrsnu ponudu poslova u Nemačkoj možete pronaći i na našem sajtu, gde su traženi mehaničar građevinskih mašina, električar.
Austrija - Podaci Evropskog statističkog zavoda (Eurostat) pokazuju da Austrija privlači značajan broj radnika iz Srbije, posebno u građevinskom i uslužnom sektoru. Austrija nudi relativno visoke plate i dobar balans između posla i privatnog života.
Švajcarska - Istraživanja pokazuju da građani Srbije koji rade u Švajcarskoj uglavnom rade u IT sektoru, zdravstvenoj zaštiti i građevini. Plate su među najvišim u Evropi, ali su i troškovi života visoki.
Švedska i Norveška - Prema podacima OECD-a, Skandinavske zemlje beleže porast u broju radnika iz Srbije, posebno u zdravstvenom sektoru i IT industriji. Prednosti uključuju visoke socijalne beneficije i kvalitet života generalno. Na našem sajtu možete pogledati oglas za posao frizera u Norveškoj.
Interesovanje za odlazak
Zbog globalne ekonomske nesigurnosti, pandemije COVID-19 i političkih promena, interesovanje za rad u inostranstvu varira.
Istraživanje koje je sprovela agencija Ipsos pokazuje blagi pad interesovanja za odlazak građana iz svojih država u inostranstvo tokom 2020. i 2021. godine, ali trend se promenio stabilizacijom pandemijske situacije. Takođe, prema istraživanju Beogradskog centra za ljudska prava, mladi i dalje vide inostranstvo kao veliku priliku za bolji život.
Zarade i troškovi
Jedan od ključnih faktora za odlazak je razlika u zaradama. Prema podacima Eurostata, prosečne mesečne plate u Nemačkoj se kreću između 2.500 i 3.500 evra, u Austriji oko 2.300 evra, dok u Švajcarskoj dostižu i 6.000 evra. U poređenju, prosečna plata u Srbiji je znatno niža, oko 800 evra. Ipak, treba uzeti u obzir i veće troškove života u inostranstvu, uključujući stanovanje, hranu i zdravstveno osiguranje koji su skuplji nego u Srbiji.
Prednosti
U razvijenijim zemljama u koje odlaze naši građani, uređeniji su zakoni o radu i bolji su uslovi rada. Takođe, građani koji su otišli iz Srbije navode da su u inostranstvu i veće mogućnosti za karijerni napredak i stručno usavršavanje. Podaci iz istraživanja Nacionalne službe za zapošljavanje Srbije pokazuju da preko 70% ispitanika vidi profesionalni razvoj kao ključnu prednost rada u inostranstvu.
Mane
Jezičke barijere i kulturne razlike mogu otežati integraciju. Takođe, veliki broj građana navodi i udaljenost od porodice i prijatelja kao negativan aspekt, koji dovodi do osećaja usamljenosti.
Iako su zarade veće, troškovi života mogu značajno umanjiti neto dobit. Istraživanje Ekonomskog instituta u Beogradu pokazuje da troškovi života u zapadnoj Evropi mogu biti i do tri puta veći nego u Srbiji.
Statistički podaci o migraciji građana Srbije
Prema podacima OECD-a, u periodu od 2015. do 2020. godine, oko 245.000 građana Srbije emigriralo, a najviše ih je otišlo u Nemačku (oko 80.000), Austriju (oko 40.000), Švajcarsku (oko 30.000), zatim u Švedsku i Norvešku.
Tokom pandemije COVID-19, migracioni tokovi su privremeno usporeni. Ipak, prema podacima Eurostata, tokom 2021. i 2022. godine beleži se ponovni porast migracija. Samo u 2022. godini, oko 50.000 građana Srbije otišlo je u Nemačku.
Celokupnu ponudu poslova u inostranstvu na našem sajtu možete pogledati na LINKU.