Nova uredba Vlade Srbije
Vlada Republike Srbije donela je uredbu kojom su predviđeni podsticaji za poslodavce koji zapošljavaju novonastanjena lica u našoj zemlji. To se odnosi na profile do kojih je teže doći na domaćem tržištu.
Uslov koji treba da se ispuni jeste da zaposleni ima osnovnu zaradu najmanje 300.000 dinara, odnosno blizu 212.000 dinara neto zaradu, što je približno 1.800 evra. Uredbom je predviđeno da pravo na subvencije ima poslodavac koji može biti domaće ili strano fizičko lice, odnosno pravno lice ili preduzetnik koji je registrovan za obavljanje delatnosti u Srbiji.
Lice koje je novonastanjeno i za kojim nije mogla da se zadovolji potreba na domaćem tržištu, treba da nije boravilo na teritoriji Srbije duže od 180 dana pre zaključenja ugovora sa poslodavcem. Ugovor se zaključuje na neodređeno vreme sa punim radnim vremenom, za ugovorenu mesečnu zaradu od najmanje 300.000 dinara. Pored stranaca zaposleno može biti i naše lice koje se vratilo iz inostranstva ili je tamo bilo na školovanju.
“Uredba predstavlja važnu meru za prilagođavanje poslodavaca novim uslovima poslovanja na međunarodnom konkurentnom tržištu u periodu značajne inflacije i omogućiće podsticaje domaćim poslodavcima, uz zadržavanje jednakog fiskalnog opterećenja, kako bi zarade koje isplaćuju stranim državljanima ili domaćim povratnicima, kao i licima obrazovanim u inostranstvu, bile konkurentne zaradama inostranih poslodavaca”, piše u Uredbi objavljenoj na sajtu Vlade.
Pored zarade može se ostvariti i pravo na dodelu podsticaja, a to mogu ostvariti novonastanjena lica koje poslodavac zaposli do 31. decembra 2023. godine. Oni se isplaćuju u visini 70 odsto obračunatog i uplaćenog poreza na zarade za jedno ili više zaposlenih lica i 100 odsto obračunatih i uplaćenih doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Zašto je Srbija primamljiva strancima?
Od početka rata u Ukrajini došlo je do velike migracije stanovništva. Srbija je kao neutralna država u ovom sukobu mnogima izgledala kao sigurno utočište. Najviše radnika došlo je iz Rusije, a nije zanemarljiv ni broj kompanija iz te zemlje. U Agenciji za privredne registre registrovano je preko 1.000 privrednih društava čiji su osnivači Rusi. U najvećem broju se radi o dizajnerskim kompanijama, IT stručnjacima, kojih je manjak u celom svetu, pa i kod nas.
Srbija je jedina zemlja koja se nije priključila uvođenju sankcija Rusiji i u našoj zemlji preduzeća mogu neometano da vrše svoje poslovanje i budu povezana sa celokupnim tržištem.
Rusi mogu da registruju svoje firme kao i naši građani, dakle procedura je potpuno ista. Pored toga Srbija i Rusija imaju potpisane sporazume koji ruskim investitorima omogućuju plasman proizvoda na tržište Evropske unije bez carina. Nije zanemarljivo napomenuti ni da nema oporezivanja između ove dve zemlje.
Do kada će ostati ovde?
U ovom trenutku stručnjaci prognoziraju da će ruske kompanije ostati u našoj zemlji najmanje dve godine, a kako se još uvek ne nazire kraj sukoba između Rusije i Ukrajine jasno je da će strah biti prisutan još neko vreme. Drugi pokazatelj za njihov dugoročniji ostanak u Srbiji je i rentiranje stanova. Mnogi od njih odlučuju se i za kupovinu, što dosta govori o njihovoj nameri.
Ko nema pravo na podsticaj?
Prema pomenutoj uredbi pravo na podsticaj nema poslodavac koji:
- u periodu od podnošenja prve prijave i zaključno sa istekom kalendarske godine u kojoj primi poslednju isplatu podsticaja vrši isplatu dividende, odnosno ostvarene dobiti, osim dividende ili dobiti koja se isplaćuje iz dela dobiti koji je viši od iznosa koji je primljen na ime podsticaja
- je korisnik državne pomoći u vezi sa kojom ima obavezu zapošljavanja
- je zaposleno novonastanjeno lice koje ostvaruje podsticaje propisane ovom uredbom koristi ili je koristio pravo na umanjenje osnovice za to lice u skladu sa članom 15v Zakona o porezu na dohodak građana.