Saveti HR stručnjaka za put do savršene karijere
Profesija ljudskih resursa (HR) postaje sve složenija i dinamičnija, s obzirom na konstantne promene na tržištu rada. HR menadžeri danas ne samo da se bave zapošljavanjem i administracijom, već igraju i ključnu ulogu u strateškom razvoju biznisa, stvaranju pozitivne radne atmosfere i pronalaženju, ali i zadržavanju najboljih talenata.
Jedna od stručnjaka koji se ističe u ovom polju je i naša sagovornica Danica Ristić, koja ima godine iskustva u HR profesiji i osnivač je pokreta Zdrava karijera, kroz koji mentorstvom i obukama pomaže pojedincima i kompanijama.
Ona veruje da svako treba da izabere karijeru koja ispunjava tri uslova. Najpre, treba da radi ono što voli, da bude dobar u tome i da je to nešto što je svetu potrebno.
Šta radi HR?
Kako kaže, posao HR menadžera je raznolik i svestran, ali njegova glavna uloga je da pruži stratešku podršku biznisu.
„Zadatak svakoga ko obavlja ovu profesiju je da razume ciljeve biznisa i kako ljudski resursi mogu podržati njihovo ostvarenje - koji su kadrovi potrebni, sa kakvim znanjima, na kojim pozicijama i slično“, rekla je Danica i dodala da su ključne veštine za uspeh u ovoj profesiji komunikacija, planiranje vremena, ali i neposrednost i neustrašivost.
Kako privući i zadržati zaposlene?
Istakla je da istraživanja pokazuju da, kada su osnovne egzistencijalne potrebe zaposlenih zadovoljene, drugi faktori postaju ključni za privlačenje i zadržavanje radnika.
„Zarada je neophodan, ali ne i dovoljan razlog. Nakon nje, mlade zanima kultura kompanije, fleksibilnost, ali i to kako se kompanija odnosi prema okolini i zajednici“, ističe i dodaje da je jedan od uslova često i mogućnost rada na daljinu.
„Do pojave korona virusa, kompanije su mogle da diktiraju uslove kada je u pitanju rad na daljinu ili hibridan način rada. Nakon što je većina zaposlenih videla prednosti, ali i mane rada od kuće, teško je ubediti bilo koga da je njegovo prisustvo neophodno pet dana nedeljno u kancelariji“, objašnjava Ristić.
Međutim, ona dodaje da firme treba da procene šta za njih ima smisla i kako prisustvo u kancelariji doprinosi postizanju ciljeva.
„Ono što bi kompanije trebalo da se zapitaju, nije to šta želi budući i potencijalni zaposleni, već šta za samu firmu ima smisla. Ako postoji neophodnost dolaska u kancelariju, u čemu se ona ogleda i šta se njome postiže? Ukoliko postoje realni argumenti, nijednom zaposlenom neće biti teško da se tome prilagodi“, priča naša sagovornica.
Nema savršenog poslodavca, ali ni savršenog zaposlenog
Danica ističe da ne postoji savršen poslodavac, kao ni savršen zaposleni, već postoji samo savršeno uklapanje.
„Ako firma posluje u nekom rigidnom sektoru gde važe stroga pravila, strukture i zakoni, kao što je bankarski, ona to tako treba da reklamira i takve kandidate da traži. Ako je u pitanju startap koji se tek pokreće, gde se sve radi od nule i, neretko, pomoću štapa i kanapa, neophodno je pronaći kandidate kojima je to lagodno i prihvatljivo. Za ove dve firme pravi talenat izgleda sasvim drugačije. Da bi ga pronašla, svaka firma mora da prepozna svoje potrebe, vrednosti i ciljeve i da ih kao takve i reklamira“, kaže Danica i dodaje da je to savršeno uklapanje veoma teško pronaći.
Za kraj, ona daje savet za sve koji započinju svoju karijeru u HR-u.
„Napravite sami sebi kompetentnu prednost, nemojte da čekate. Uradite domaći zadatak, pokupite sve besplatne edukacije, povežite se sa ljudima iz struke i iskoristite sve dostupne resurse. Odgovornost je u vašim rukama“, zaključila je Ristić.