Srbiji, a i Evropi, nedostaju vozači
„Srbiji potrebno 3.000 vozača“, „kompanija traži 200 vozača“, „pred zimsku sezonu potrebno bar 100 vozača“ – to su naslovi tekstova koje smo, naročito u poslednjih godinu dana mogli da vidimo u sprskim medijima. Halo oglasi Posao su pokušali da odgonetnu „misteriju“ tolikog nedostatka ovog kadra. Evo kakva je situacija na terenu.
Sve je počelo, ili bolje rečeno, intenziviralo se, pre nekoliko godina kada su evropske zemlje počele da objavljuju oglase kako im nedostaju vozači određenih kvalifikacija, odnosno pre svega oni koji poseduju dozvolu C i D kategorije.
Nemci tražili 16.000 vozača
Pre nekoliko godina odjeknula je vest da je Nemačkoj potrebno čak oko 16.000 kvalifikovanih vozača, i da imaju veliki problem zbog deficita ove vrste kadra. Zahtevi su im bili da budući vozači, između ostalog, makar malo govore nemački jezik, jer ipak nisu hteli baš iz osnova da ulažu u novo pridošle radnike. Međutim, nije samo Nemačka obećana zemlja za ovu profesiju, jer vozače traže i u Slovačkoj, ali i u drugim evropskim zemljama. U Srbiji je to, lančano, izazvalo sledeću situaciju.
Kako stvari stoje, kvalifikovani vozač koji želi da ostane u Srbiji, na posao neće dugo čekati, jer je potražnja za tim kadrom velika. Sa druge strane, oni koji se odluče da sreću potraže u inostranstvu, osnovnu motivaciju vide u većoj zaradi.
U inostranstvu plata pet puta veća
Kvalifikovani vozač, naime, u inostranstvu mesečno može da zaradi oko 2.000 evra, dok je u Srbiji, u proseku, mesečna plata za tu branšu oko 400 evra. Zato i ne čude oni dramatičniji naslovi, poput onih „Srbiji nedostaje 6.000 vozača“. Zato su i naši sagovornici, pripadnici ove branše koji još rade u Srbiji, rekli da razmišljaju o tome da odu u inostranstvo, i na taj način obezbede porodicu.
“Moje kolege su se vani dobro snašle. I ja bih da probam, a ovde uvek mogu da se vratim. Posla za vozače u Srbiji ima, ali bolje su plate napolju, posebno za nekoga sa mojim iskustvom”, kaže jedan od njih. Naš sagovornik, koji inače vozi kamion, smatra da stranci cene srpske vozače, jer su oni dobro savladali zanat.
Odlaze u Nemačku, Austriju, Italiju...
Predstavnici sindikata već su se žalili da u inostranstvo odlaze oni koji imaju 10-20 godina iskustva, a odlaze, kako kažu, ne samo u Neamačku, nego i u Italiju, Slovačku, Sloveniju, Austriju... Sa druge strane, slični problemi zadaju muke i zemljama u okruženju koje još nisu u Evropskoj uniji. Primera radi, u susednoj Bosni i Hercegovini vozači su takođe deficitarna profesija. Mediji prenose, pozivajući se na podatke Agencije za rad i zapošljavanje BiH, da je u Sloveniju otišlo 23 odsto bosanskih vozača.
Struka traži izmene zakona
Predstavnici struke smatraju da bi stanje u Srbiji popravile izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja i to u delu koji definiše starosnu granicu za vozače šlepera. Tražili su, naime, hitne izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, kojom bi se pomerila starosna granica za profesionalne vozače na 18 godina za C i CE kategorije, odnosno 20 godina za D i DE kategoriju vozila. Takođe su skrenuli pažnju na činjenicu da vozači u drumskom saobraćaju u proseku imaju 55 godina, kao i da se za te poslove često angažuju i penzioneri. Struka ističe da takva praksa ugrožava bezbednost saobraćaja.
Prilika za posao i prekvalifikaciju
Ono što se nameće kao zaključak jeste da svi koji imaju iskustva u vožnji a nemaju posao, mogu da razmisle o prekvalifikaciji, odnosno o polaganju za neku od traženih kategorija – C, CE, D, DE. Obuka, teorijski, praktični deo i polaganje ispita za C kategoriju, pod uslovom da se položi iz prve, košta ukupno oko 400 evra, dok je cena za CE kategoriju oko 300 evra. Za D kategoriju je cena oko 420 evra, a za DE kategoriju 320 evra.