Šta radi homeopata i kako do ovog zvanja?
Homeopata je stručnjak prirodne medicine, koja na individualan i detaljan način pristupa svakom pojedincu. Njegov cilj je da pronađe uzrok problema i nastanka određenih bolesti i reši ih pravilnim korišćenjem prirodnih lekova.
Homeopate imaju holistički pristup pacijentima, što znači da ne tretiraju samo simptome bolesti, već posmatraju pacijenta kao celinu fizičkih, emotivnih, mentalnih i duhovnih karakteristika i tako ga i leče. Rad sa pacijentom uključuje praćenje kako telo reaguje na terapiju, a pregledi su prilagođeni svakom pacijentu individualno, sa čestim kontrolama.
U našoj zemlji je homeopatsko lečenje priznato Uredbom Ministarstva zdravlja u januaru 2007. godine, gde je takođe definisano ko i na koji način može da se bavi homeopatijom.
Ko može da postane homeopata?
Prema Pravilniku o bližim uslovima i načinu obavljanja metoda i postupaka komplementarne medicine, homeopatija spada u komplementarnu medicinu.
Dozvolu za rad sa ovim zvanjem mogu da dobiju zdravstveni radnici koji imaju završene akademske studije zdravstvene struke, odnosno doktori medicine i stomatologije, koji imaju odobrenje nadležne komore zdravstvenih radnika za samostalan rad i dozvolu ministra zdravlja.
Nastava za homeopate traje 1.200 sati i sastoji se od 600 sati teorijske i praktične nastave iz osnova homeopatije i 600 sati teorijske i praktične nastave iz kliničke primarne homeopatije. Nastava mora da bude raspoređena u periodi koji nije kraći od 36 meseci.
Takođe, dozvolu mogu da dobiju odgovarajući zdravstveni radnici sa fakultetskim obrazovanjem iz oblasti homeopatije u trajanju najmanje četiri godine.
Kako izgleda pregled homeopate?
Homeopate na prvom pregledu postavljaju niz detaljnih pitanja, koja imaju za cilj da pomognu ovom lekaru da utvrdi kom leku odgovara pacijent. Pregledi započinju razgovorom, u kojem se trude da saznaju što više informacija o istoriji bolesti i načinu života pacijenta. Iz ovog razloga, uloga homeopate zahteva odlične komunikacione veštine i sposobnost da razvije odnos poverenja sa pacijentima.
Na naknadnim kontrolama, koje su znatno kraće, uglavnom se fokusiraju na promene koje je pacijent primetio u proteklom periodu. Ovo pomaže homeopati da stvori jasnu sliku kako pacijent reaguje na lek i koji će biti sledeći korak u lečenju.
Kako homeopata bira lekove?
Kada homeopata utvrdi stanje pacijenta, on mu daje adekvatnu terapiju. Neki pacijenti mogu da osete nalet dobrog raspoloženja ili da se stanje pogoršalo nakon uzimanja leka. Takođe, moguć je osip, prehlada ili neki drugi oblik sličnog stanja. Važno je da se pacijenti obrate homeopati ukoliko ih neka od ovih reakcija uznemirava, kako bi se potvrdilo da je njihova pojava poželjna reakcija na lek.
Iako se smatra da se homeopatijom mogu lečiti skoro sva oboljenja, treba uzeti u obzir da je za neka posebna stanja neophodno kombinovati klasičnu medicinu ili hirurgiju i, ukoliko je potrebno, sanirati neka akutna stanja. Iz ovog razloga, svaki homeopata je pre svega dobar poznavalac i klasične medicine i u zavisnosti od zdravstvenog stanja pojedinca, predložiće neki drugi vid lečenja, ako proceni da je to neophodno.