Susedi traže srpske radnike
Radnici iz Srbije ne idu u potragu za poslom samo u Zapadnu Evropu i Skandinaviju. Sve češće, priliku da zarade traže u susednim zemljama. Na toliko traženje posla u drugoj državi, čak i pored papirologije koja je obimnija nego u matičnoj zemlji, spremni su pre svega zato što su zarade znatno veće, i u proseku iznose 650 evra, a u Austriji se kreću oko 2.000 evra.
Visoko obrazovan kadar, ukoliko je u nekoj zemlji tražen, može da dostigne i dvostruko veći iznos. Evo koji su poslovi traženi i kako doći do zaposlenja Sloveniji, Hrvatskoj, Mađarskoj i Austriji.
Hrvatska – prosečna plata 750 evra
U Hrvatskoj je najveća jagma za sezonskim radnicima, i u tom smislu tu je i najveća šansa za zaradu – već od kraja maja do oktobra. Tim pre što su ovi susedi ostali bez svog kadra, koji bolje uslove traži u ostalim zemljama EU, pa je na raspolaganju oko 70.000 praznih sezonskih radnih mesta, najviše na primorju. Plate za takve poslove se u kreću od 500 do 2.000 evra, dok je republički prosek oko 750 evra.
Naravno, u Hrvatskoj su traženi i IT stručnjaci, primera radi, kao i neke druge struke visoko obrazovane. Ali najpotrebniiji su sezonci profila konobar, kuvar, šanker. Tražen je i posao radnika obezbeđenja. Do sada je godišnje, kako se procenjuje, iz Srbije na Hrvatsko primorje odlazilo da radi nekoliko hiljada ljudi, a radnu dozvolu za sada može da dobije 5.000 ljudi.
Mađarska – prosečna plata 650 evra
Mađarskoj su pre svega potrebni radnici bez kvalifikacija u autoindustriji, a velika je šansa i u elektro industriji, prehrambenoj i metalskoj, kao i u ugostiteljstvu. Ove pozicije ne zahtevaju kvalifikacije, pa čak ni znanje mađarskog jezika. Republički prosek plata u Mađarskoj je oko 650 evra, a oko 300 radnika iz Srbije tamo je potražilo uhlebljenje.
U auto-industriji se plate kreću oko proseka, od 500 do 600 evra mesečno. Oni koji imaju kvalifikacije mogu i istim granama da zarade najmanje 200 evra više. Ono što je dobra strana Mađarske, jeste što poslodavac nudi plaćen put i smeštaj, a ne retko i pomoć za dobijanje radne vize uz pokrivanje svih pratećih troškova.
Svakako, ako tražite posao u Mađarskoj, adresa je najpre Nacionalna služba za zapošljavanje, ili agencije koje imaju dozvolu za tu vrstu posredovanja.
Austrija – prosečna plata 2.000 evra
Od kako je austrijski Servis za zapošljavanje saopštio pre nekoliko meseci koja zanimanja su u toj zemlji deficitarna, mnogo naših ljudi se okrenulo baš ka Austriji. Jedan od razloga je i što je prosečna plata oko 2.000 evra, što je dva puta više najmanje, nego kod najbližih suseda.
I u Austriji, najtraženiji su ugostitelji, pa tako traže čak 29.000 konobara, kuvara i pomoćnika, a minimalac je oko 1.500 evra. Traženi su i pomoćnici u kuhinji, čistači i radnici na pakovanju robe. Ono što prvo treba da uradite da biste se tamo zaposlili, jeste da nađete poslodavca, a opcije za to su razne- agencije, internet oglasi… Zatim tražite radnu dozvolu. Takozvanu crveno-belo-crvenu kartu ili Rot-Weiss-Rot-Karte, koja vam je neophodna da biste radili u ovoj zemlji, aplicirate u ambasadi. Kriterijumi po kojima se određuje ko dobija crveno-belo-crvenu kartu su kvalifikacije, radno iskustvo, poznavanje jezika (plus, ali nije uslov), starost i studije u Austriji za one sa visokim kvalifikacijama. Rot-Weiss-Rot-Karte traje godinu dana.
Slovenija – plate u proseku 1.000 evra
Slovenci rado zapošljavaju radnike iz Srbije i čak i unapređuju uslove za dobijanje posla. Kada je reč o zanimanjima koja su tražena, deficitarni su vozači C kategorije, elektrotehničari, varioci, kuvari i magacioneri. Naravno, fizioterapeuti, lekari i inženjeri takođe imaju mogućnost da u ovoj zemlji lakše dođu do posla. U Sloveniji je prosečna plata oko 1.000 evra, a primera radi, vozači koji su izuzetno traženi, imaju priliku da zarade i više.
Da bi se neko zaposlio u Sloveniji, najpre mora da bude prijavljen na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Srbiji, makar samo jedan dan – tada kad konkuriše. Ne može, sa druge strane da bude u stalnom random odnosu u Srbiji.
Ono što bi trebalo znati, jeste da će našim radnicima već od proleća ove godine radne dozvole, važiti tri godine umesto godinu dana. To je omogućeno potpisivanjem protokola o sprovođenju Sporazuma o zapošljavanju građana Republike Srbije u Republici Sloveniji. I kad isteknu te tri godine, radnici će moći da produže dozvolu za još tri godine.
Očekuje se da i postupak za izdavanje dozvola traje od dva do četiri meseca. Radnici će po isteku prve tri godine moći da produže dozvolu na još toliki vremenski period. Kad aplicirate za radnu, trebalo bi istovremeno da aplicirate i za boravišnu vizu u Sloveniji.
Sajam – prilika da nešto promenite u životu
Ako ozbiljno razmišljate da se zaposlite u inostranstvu i tražite najprihvatljiviju opciju, onda je Sajam zapošljavanja MojeDelo.com događaj koji ne smete da propustite. Sajam će se održati u Beogradu, 14. februara 2019, od 9 do 17 sati, u Zira Centru. To je idealna prilika da na licu mesta zainteresujete budućeg poslodavca, jer će bar 20 slovenačkih firmi kojima je potrebno više radnika različitih zanimanja i stepena kvalifikacija, tažiti nove kadrove. Šansa je pred vama – iskoristite je.